CHP BURSA İL BAŞKANI KARACA VE MİLLETVEKİLİ KAYIŞOĞLU YENİŞEHİR’DEYDİ  
Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile birlikte Yenişehir’i ziyaret etti. CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Tayfun Sırman, Yenişehir Belediye Meclis Üyeleri Ergin Çakar ve Şafak Erdem’in de katılımıyla muhtarlar, tarım sektörü ve iş dünyası temsilcileriyle biraraya gelen CHP Heyeti, Yolören Köyü’nde mevsimlik işçileri de ziyaret etti. Karaca ve Kayışoğlu, bir yandan mevsimlik işçilerin sorunlarıyla ilgili bilgi alırken, onlarla birlikte biber de dikti.
06.05.2020
2480
Yazı Boyutu: A- A+

---BİR YANDAN COVİD-19, BİR YANDAN GEÇİM DERDİ: YENİŞEHİR DERT KÜPÜ!

---CHP BURSA İL BAŞKANI KARACA VE MİLLETVEKİLİ KAYIŞOĞLU YENİŞEHİR’DEYDİ

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile birlikte Yenişehir’i ziyaret etti. CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Tayfun Sırman, Yenişehir Belediye Meclis Üyeleri Ergin Çakar ve Şafak Erdem’in de katılımıyla muhtarlar, tarım sektörü ve iş dünyası temsilcileriyle biraraya gelen CHP Heyeti, Yolören Köyü’nde mevsimlik işçileri de ziyaret etti. Karaca ve Kayışoğlu, bir yandan mevsimlik işçilerin sorunlarıyla ilgili bilgi alırken, onlarla birlikte biber de dikti.

YENİŞEHİRLİ ÜRETİCİNİN EN BÜYÜK DERDİ, SU FİYATLARI

AKP iktidarının ilgisizliği nedeniyle zor günler geçiren Yenişehirli üreticiler, maliyete ilave yük binmesine yol açan su fiyatlarından çok dertli. CHP heyetinin üretici kesimle yaptığı görüşmelerde sulamadaki sorunlar ilk sırada yer aldı. Yenişehirli üreticiler, Boğazköy Barajı’ndan yapılan sulama için fiyatın ton başına 50 kuruşa yükseldiğini belirtirken, bir üreticinin "10 dönüm biber ektim, sulama başına 750 lira fatura çıkıyor. Bir defa sulamakla iş bitmiyor, 10 defa daha sulayacağız. Sadece sulama maliyeti 7.500 lirayı aşacak. Bunun işçiliği var, taşımacılığı var, diğer masrafları var. Sulama, maliyet kalemleri içinde en önemlilerinden biri oldu. Hangi fiyata ürün satıp para kazanacağız?" ifadesi, bir çuval gübre fiyatının da  70 liradan 110 liraya kadar yükseldiği bilgisi eşliğinde, üreticinin içinde bulunduğu durumu ortaya koydu. Bir üretici ise çiftçinin ilaç-gübre konusunda desteğe ihtiyaç duyduğunu vurgularken, "Çiftçinin durumu kritik. Tarım sigortası yok, yaptıramamış, mazotunu borç yazdırıp almış,  gübresini borçlanmış durumda. Tarım destek kredi faizleri özel bankalarla yarışıyor" diye konuştu.

Bu arada zirai üreticinin su sayacı için tarla başına 2 bin lira sayaç bedeli ödemek zorunda bırakılması da bir başka şikâyet konusu. Üretici hasat döneminde yapılan zirai ürün ithalatına da tepkili.

YENİŞEHİR’DE BİR DOKUN, BİN AH İŞİT!

Yolören Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin yanı sıra Yenişehir Muhtarlar Derneği Başkanı Orhan Yıldız, Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, Yenişehir Ticaret Odası Başkanı Orhan Torun ve Esnaf Odası Başkanı Fahrettin Bilgit ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşen heyet, Corona Virüs salgınıyla mücadelede eksik kalan hizmetleri de değerlendirdi.

Yenişehir’de esnaf ve iş dünyası temsilcileri de mevcut tabloda olumlu hiçbir gösterge olmadığı görüşünde. Kısa çalışma ödeneklerinin geciktirilmesi, devlet desteği yerine sadece tahsilatı öteleme veya kredi kullandırma seçeneğinin sunulması, esnaf ve ticaret-sanayi kesiminin umursuzluğa kapılmasına yol açmış durumda.

Esnafın şimdilik borçlarını ötelediğini belirten bir oda yöneticisi, birkaç ay sonrasına işaret ederek, "Şu an işyerlerinin büyük bölümü faaliyet dışı. Birçok işyeri personeline izin kullandırarak idare ediyor, maaşları ödemeye gayret gösteriyor. Ödemelerimizi de olabildiğince birkaç ay sonraya atıyoruz. Ama temmuz-ağustos geldiğinde ne yapacağız? İşler açılmadı, çark döner hale gelmedi. Ne zaman para kazanacağız da bu çarkları döndüreceğiz? Asıl gerçeklerle temmuzda, ağustosta yüzleşeceğiz. Bu gidişat tehlikeli bir süreç. Esnaf, fabrikalar, dökülmeler olabilir. Nasıl çözülecek, bilmiyoruz" görüşüne yer verdi.

KİRAZLIYAYLA’DAKİ ATIK HAVUZU DA İLÇE GÜNDEMİNDE

Öte yandan Kirazlıyayla Köyü’nde yapılmak istenen atık havuzu da Yenişehir gündemindeki yerini koruyor. Kirazlıyayla köylülerinin madene değil, atık tesisine karşı olduğunu belirtilirken, daha önce işletilip kapatılmış maden tesislerine bakıldığında doğadaki tahribatın yıllar sonra bile devam ettiğinin görüldüğü vurgulandı. Yenişehir Belediye Meclis Üyesi Şafak Erdem, kendisi üzerinden iftira ve yalanlarla yürütülen karalama kampanyalarına tepki göstererek, "Gündem değiştirmek için benim üzerimden kampanya yapıyorlar, söylenmemiş sözler, yapılmamış işler ortaya atılıyor" diye konuştu.

KARACA: "ASIL TEHLİKE, MUHTEMEL İŞSİZLİK DALGASI"

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Covid-19 salgınının ciddi bir tehlike yarattığına işaret ederek, ekonomi ve iş dünyasının içinde bulunduğu zor ortamın, işsizlik dalgasına yol açabileceği uyarısında bulundu. Ziyaretlerdeki değerlendirmelerinde AKP hükümeti her ne kadar Covid-19 pandemi krizinin iyi yönetildiğini iddia etse de, gerçeğin böyle olmadığını vurgulayan Karaca, "İhtiyat akçesi olarak nitelendirilen bütçe bile kullanıldıktan sonra bu kriz geldi. Afrika ülkeleri bile krizde toplumu ayakta tutacak destekler vermeyi başardı. Bizde sadece kredi veriyorlar. Üç gün sonra onun da geri ödemesi gelecek" dedi.

KAYIŞOĞLU: "MİLLET DERDİNE ÇÖZÜM BEKLİYOR, ONLAR CHP İLE UĞRAŞIYOR"

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Türkiye’de "Biz tarımın sorunlarını nasıl çözeriz?" diyen bir anlayışın iktidar olmadığını vurgulayarak, "Bütün dertleri şirketler, Lübnanlılar, Katarlılar. Sadece rant işleri. Tarım konusunda bir şey yapılamıyor. Niye mercimek Kanada’dan gelsin? Yazık günah değil mi bu ülkenin çiftçisine?" diye sordu.

Türkiye’de ilk günden buyana maske dağıtımının bile başarılamadığını hatırlatan Kayışoğlu, birçok ülkeye bedava maske gönderen Türkiye’nin, kendi vatandaşına parayla satacak olmasını da eleştirerek,  "Bir maske dağıtmayı bile beceremiyorsun ama CHP’li belediyelerin vatandaşa yardım etmesini de engelliyorsun. İnsanlar işsiz, aç, desteğe ihtiyacı var ama iktidar bu sorunları çözmekle değil, CHP’yi düşmanlaştırmakla meşgul" dedi.