ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN YANINIZDAYIZ  
CHP Bursa İl Başkanlığı Engellilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı ve Engelsiz Yaşam Çalışma Masası Sorumlusu İsmail Tekin 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, engelli yurttaşların sorunlarına dikkat çekti. Engelliler, yaşlılar, çocuklar, işsizler ve yoksulların insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmekten uzak olduğunu ifade eden Tekin, Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu sorunlara yönelik politikalar ürettiğini belirterek; “Başta engelliler olmak üzere tüm yurttaşlarımızın sorunlarının çözümü birinci önceliğimizdir” dedi.
02.12.2017
941
Yazı Boyutu: A- A+

CHP Bursa İl Başkanlığı Engellilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı ve Engelsiz Yaşam Çalışma Masası Sorumlusu İsmail Tekin 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, engelli yurttaşların sorunlarına dikkat çekti. Engelliler, yaşlılar, çocuklar, işsizler ve yoksulların insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmekten uzak olduğunu ifade eden Tekin, Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu sorunlara yönelik politikalar ürettiğini belirterek; “Başta engelliler olmak üzere tüm yurttaşlarımızın sorunlarının çözümü birinci önceliğimizdir” dedi.

CHP Bursa İl Başkanlığı Engellilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı ve Engelsiz Yaşam Çalışma Masası Sorumlusu İsmail Tekin, 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada engelli yurttaşların sorunlarına dikkat çekti. İl Başkanı Şadi Özdemir, Masa Başkanı Nezir Küçükbayrakdar, Masa Yazmanı Arif Bıyık ve Engelsiz Yaşam Çalışma Masası’nın tüm üyeleri ile birlikte engelli yurttaşların yaşadıkları sorunlara ilişkin pek çok çalışma yürüttüklerini ifade eden İsmail Tekin; “Cumhuriyet Halk Partisi olarak ilçelerimizden Genel Merkezimize kadar tüm örgütümüzle, herkesin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmesi umuduyla 3 Aralık engelliler Günü’nü kutluyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak kurulduğumuz günden bugüne, kurucumuz ve önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir’ sözüne uygun hareket ettik. Her zaman haksızlığa uğrayanların, yoksulların, işsizlerin ve engellilerin yanında olduk. Eşit, adil ve demokratik bir Türkiye için çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz” dedi. “Engelliler başta olmak üzere yaşlılar, çocuklar, işsizler ve yoksullar insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmekten uzaktır” diyen Tekin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülke nüfusunun %12,29’u engellidir. Engellilerin, engelli olmayan bireylerden çok daha ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğunu bilmekle birlikte, adalet ve eşitlik için engellilerin yanında olacağız. Engellilerin ciddi sorun yaşadığı birkaç konuya değinmek gerekirse sağlık, eğitim, erişilebilirlik ve istihdam bu sorunların başında gelmektedir.”

ÖNCELİĞİMİZ SAĞLIK

İsmail Tekin ülkenin temel sorunlarının başında gelen sağlık alanındaki hizmetlerin yetersizliğine dikkat çekerek; “Engelli olmayan bireylerin de sağlık hizmeti alma hususunda çok ciddi sorunlar yaşadığı hepimizin malumu. Sorunlar arasında; günler hatta aylar sonraya alınan randevular, hekimlerin yoğunluk nedeniyle hastalarla sadece birkaç dakika ilgilenmesi, fark ücret talebi sayılabilir” diye konuştu. Engelli bireylerin bu sorunu daha ağır yaşadığına dikkat çeken Tekin, erişilebilirlik sorununun çözülmemiş olmasının pek çok yeni soruna sebep olduğunu ifade ederek; “Şehirlerimizde erişilebilirlik sorununun çözülmemiş olması, engellilerin kalitesiz ve onlarca sorun barındıran sağlık hizmetine erişimini adeta imkansız kılmaktadır. Birçok hakkın önkoşulu niteliğindeki sağlık raporu almak için aylar süren randevu kuyruğu haklardan yararlanmayı ve zamanında tedaviyi engellemektedir. Ayrıca SGK hizmetlerine, Sağlık Uygulama Tebliği ile getirilen sınırlamalar ile katkı payı istenmekte, kaliteli tıbbi cihaz ve malzemeler karşılanmamakta ve 6 ay ile 1 yılı aşan randevu alma sorunuyla halkımız sağlık hakkından yararlanamamaktadır. Kanser başta olmak üzere birçok hastalığın ilaçlarının zamanında karşılanmaması nedeniyle ölüme varan sorunların yaşanması bizleri derinden yaralamaktadır. SMA hastası çocukların ilaçsızlık nedeniyle ölümleri hala belleklerimizde. Hala protez, ortez, işitme cihazı, tekerlekli sandalye vb. ihtiyaçlar yardım kuruluşlarınca karşılanmaya çalışılmaktadır. Halbuki sağlık hakkı en temel anayasal haktır ve bu hizmetler CHP iktidarında kaliteli, gecikmeden ve ücretsiz olarak SGK tarafından karşılanacaktır. Başta engelliler olmak üzere tüm halkımızın sağlığını korumak birinci önceliğimizdir” değerlendirmesinde bulundu.  

EĞİTİM KANGRENE DÖNÜŞTÜ

Eğitim alanında da büyük sorunlar olduğunu ve eğitim sistemin kangrene dönüştüğünü söyleyen Tekin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemizde 60 kişiye varan sınıflar, öğretmen eksikliği ve diğer birçok eksik ve engellilerin erişim sorunu nedeniyle kaliteli bir eğitim hayal olmuştur. Parası olan yurttaşlar özel okullarda kaliteli eğitim umuduyla ciddi paralar harcamaktadır. Engelliler tüm bu sorunların üstüne yetersiz özel eğitim dersleri, erişim sorunu, özel eğitim alabilmek için gerekli raporun alınması ve belli bir yaşın üzerindeki çocuklara eğitim verilmemesi sorunlarıyla karşı karşıyadır. Bu sorunların aşılması için her daim halkımızın yanında olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Genel eğitim sistemindeki sorunlar çözülmemekle birlikte her geçen gün bilimsel eğitimden uzaklaşılan politikalarla eğitim kangrene dönüşmüştür. Engellilerin eğitim sorunu ise daha vahimdir. Özel eğitim ihtiyacı olan engelli çocukların ihtiyaçlarını değerlendirme görevi RAM merkezlerinde olup, bu merkezler çocuklarımızın ihtiyaçlarını değerlendirebilecek niteliğe sahip değildir. Yine bu merkezler çocuğun ihtiyaçlarına göre değil, mevzuatın dar kalıplarıyla hareket etmektedir.”

ENGELLİ İSTİHDAMI YÜZDE 4

“Ülkemizde istihdam sorunu çığ gibi büyürken, engellilerin işsizliği de büyümüştür” diyen Tekin, yasa gereği istihdam edilmesi gereken kadroların doldurulmadığını vurgulayarak, yüzde 10’u aşan engelli nüfusuna rağmen kamuda istihdam kotasının yüzde 4 olduğuna dikkat çekti. Engelliler iş istediğini ifade eden Tekin, genç işsizliğinin yüzde 20’leri bulduğu bu günlerde engellilerin çok küçük bir kısmı iş bulabildiğini belirterek; “Başta dezavantajlı gruplar olmak üzere herkese iş sağlamak, halkın yararına siyaset yapan politikacıların birinci görevidir. CHP olarak tüm yurttaşlara iş bulmayı, iş bulamadığımız yurttaşlara ise asgari yaşam gelirini sağlamayı görev bilmekteyiz. Mevcut hükümet anlayışı işsizlik sorununu çözmediği gibi, 2013 ve 2014 yıllarında yapılan değişikliklerle on binlerce engelli ve yaşlıya verilen devlet desteklerini kesmiştir. Yasa değişikliğine göre, ihtiyaç sahibi yurttaşların engelli/yaşlı aylığı alabilmesi için artık bireyin kendi geliri yerine aile ve akrabalarının toplam gelirlerine bakılıyor. Bu durum sosyal devlet anlayışının yanı sıra insan hakları ve insan onuruna aykırıdır. Aynı zamanda 2028 sayılı kanunda yapılan değişikliklerle de kendi ihtiyacını gideremeyen yaşlı ve engellilere bağlanan aylıklar kesilmiş ve engelliler devletleri tarafından icraya verilmişti” açıklamasında bulundu.

BİRLİKTE BAŞARALIM

Cumhuriyet Halk Partililer olarak, adil ve demokratik bir Türkiye için daha çok çalışacaklarını vurgulayan Tekin konuşmasını şöyle tamamladı: “Adil, eşit ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nde aç ve açıkta kimse bırakmayacağız. Nasıl bu ülkeyi birlikte kurduysak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yine kimsesizlerin kimsesi yapacağız. Başta engelliler olmak üzere tüm yurttaşlarımızın sorunlarının çözümü birinci önceliğimizdir. Yalnız değilsiniz, sizler de bizleri yalnız bırakmayın. Birlikte başaralım. Engelleri kaldırmak için yanınızdayız. Engelsiz bir Türkiye için yanınızdayız. Tüm yurttaşlarımızı engellilerin hak mücadelesine duyarlı olmaya ve engelli vatandaşlarımızla yan yana durmaya davet ediyoruz.”